Jak na výběr sprchového koutu? Jsou tady varianty s vaničkou i s odtokem

Se zařizováním nové koupelny vzniká celá řada otázek. Mnoho koupelen je vybaveno sprchovým koutem, který nabízí velmi praktické řešení ke klasické vaně. Je zároveň skvělým řešením do menších koupelen. Sprchových koutů ale máme celou řadu, můžete třeba volit sprchové kouty s vaničkou nebo bez. V našem článku si o výběru sprchového koutu něco řekneme, povíme si, jaké jsou klady a zápory jednotlivých řešení a na co byste se při výběru měli zaměřit.

Sprchový kout v moderní koupelně

V koupelně podle našich představ by mělo být vše samozřejmě maximálně praktické, abychom mohli koupelnu snadno udržovat, ale zároveň také stylové. Do toho všeho musí nějak zapadnout sprchový kout, který by nám rovněž měl vyhovovat po praktické a ekonomické stránce a měl by nějak vypadat. Protože styl je víceméně otázkou osobního vkusu, pokusíme se na výběr zaměřit zejména z pohledu praktického a ergonomického.

sprchovy kout

zdroj: pixabay.com

Sprchové kouty s vaničkou a sprchové kouty s odtokem

Jednou ze zásadních otázek při volbě sprchového koutu je samozřejmě jeho dobrá přístupnost. To řeší už samotný výběr odpovídajícího typu sprchového koutu a odvíjí se od toho mnoho jeho vlastnosti. V zásadě si můžete vybírat mezi dvěma základními variantami. Variantou s:

  • Vaničkou
  • Odtokovým kanálem (walk-in)

 

Sprchové kouty s vaničkou patří mezi klasiku, kterou stále volí mnoho lidí. Je to zejména z toho důvodu, že toto řešení vychází ekonomicky lépe. Nemusíte totiž nijak upravovat podlahu koupelny, sprchový kout jednoduše postavíte, kam potřebujete. Samotná vanička přitom může být klasická nižší, ale existují také vaničky vyšší, které lze napustit již nějakým objemem vody. Částečně tak mohou suplovat vanu.

Varianta sprchového koutu bez vaničky je variantou modernější. Velmi vyniká v luxusních koupelnách. V zásadě se jedná o to, že takový sprchový kout postrádá dno. Je tedy potřeba, aby v místě instalace sprchového koutu byl odtokový kanál a podlaha byla správně "spádovaná". Při nesprávné instalaci by nám voda mohla vytékat do prostoru koupelny, což by se nám samozřejmě nelíbilo. Vzhledem k nutnosti zásahu do podlahy koupelny, je vhodné volit tuto variantu tehdy, pokud realizujete koupelnu novou. Těmto sprchovým koutům se také říká walk-in, protože zkrátka jednoduše vejdete a nemusíte překonávat žádnou překážku. Některá provedení nemají ani dveře, ale pouze skleněnou stěnu ze strany.

Takže vanička nebo odtokový kanál?

Je čistě na vás, kterou variantu sprchového koutu zvolíte. Sprchové kouty s vaničkou mohou mít vaničku také opravdu nízkou, což už je pak velmi podobné sprchovým koutům typu walk-in. Můžete tak dosáhnout velmi podobné přístupnosti, která je prakticky bezbariérová.

Při realizaci sprchového koutu však máte možnost ještě třetí, a to je vyzděný a obložený výklenek v koupelně, tzv. nika, který je sám o sobě sprchovým koutem. Nemusíte tak pořizovat celý sprchový kout, ale stačí vám sprchové dveře do niky. Je to řešení, se kterým se v českých domácnostech nezřídka setkáte.

Volba záleží také na tom, zda se vám chce a máte možnost řešit stavební zásahy, nebo nikoliv. Někdy si totiž zkrátka nevyberete a musíte pracovat s tím, co umožňují momentální prostory koupelny.

Na velikosti záleží

Pokud hovoříme o prostoru v koupelně, samozřejmě se jím musíte také řídit při výběru velikosti sprchového koutu. Mezi nejprodávanější sprchové kouty patří rozměr 90 x 90 cm. Pokud ale máte tu možnost, určitě stojí za to volit sprchový kout větších rozměrů.

Rozměr 90 x 90 cm totiž lze v současnosti považovat už za víceméně minimum pro pohodlné sprchování. Čím větší kout si pořídíte, tím pohodlněji se vám v něm bude sprchovat. Při sprchování totiž děláme řadu pohybů, a určitě nikdo nestojí o to, aby nechtěně „boxoval“ se stěnami příliš malého sprchového koutu.

Obdélník nebo čtverec

Hovořili jsme o tom, že nejoblíbenější variantou sprchového koutu je stále rozměr 90 x 90 cm, což je tedy čtverec. Zřejmě to vychází z nějakých konzervativních představ o sprchovém koutu, vy byste se ale při zařizování nové koupelny rozhodně měli trochu otevřít. Z ergonomického hlediska je totiž lepší dát přednost obdélníku. Nemusí se to tak na první pohled zdát, ale dosáhnete většího komfortu.

Obdélníkové provedení navíc přináší vyšší variabilitu pro instalaci, protože se může lépe přizpůsobit prostorovým omezením vaší koupelny. Zpravidla je to totiž tak, že na jedné straně máte místa méně, ale na druhé máte místa přece jen o něco více. A přesně v tomto případě se jeví jako ideální použití obdélníkového profilu sprchového koutu.

Můžete si koupit ještě také kout se zaobleným čelem a posuvnými dveřmi, tzv. čtvrtkruh, patřící mezi takovou starou klasiku. Počítejte ale s tím, že zaoblené sklo se udržuje hůře než sklo rovné, nemluvě o kolejnicích posuvných dveří.

Materiál sprchového koutu a vaničky

Pokud se jedná o samotný box, který odděluje sprchový kout od prostoru koupelny, nejčastěji se používá sklo, obvykle bezpečnostní. Typické je čiré sklo, ale může být použito také sklo mléčné, nebo sklo různých barev. Pokud má váš kout vaničku, ta bývá zejména:

  • Akrylátová
  • Smaltovaná
  • Keramická

 

Ekonomičtější varianty bývají akrylátové nebo smaltované. Chcete-li však vsadit na luxusnější materiály, můžete se podívat po vaničkách keramických nebo dokonce také vaničkách z litého mramoru.

Dveře posuvné, zalamovací nebo křídlo?

Nedílnou součástí každého sprchového koutu je vstup. Pokud chcete do sprchového koutu dveře, můžete si vybírat hned z několika druhů. Vše se odvíjí od toho, jak máte koncipován sprchový kout a také jaké máte prostorové možnosti. Využívají se zejména dveře:

  • Posuvné
  • Zalamovací
  • Typ křídlo

 

Posuvné dveře mají velkou výhodu v tom, že nezabírají v podstatě žádný prostor, a tak jsou ideální do malých koupelen. Je s nimi však spojena jedna nepříjemná vlastnost, která souvisí s údržbou. Tyto dveře se totiž pohybují v kolejnicích, které se velmi špatně čistí.

dveře do sprchy

zdroj: pixabay.com

Určitou variantou posuvných dveří jsou také dveře zalamovací, které se často využívají také jako vanové zástěny. Jsou tvořeny z několika panelů, které se při otevírání skládají do harmoniky. Také tato varianta dveří patří mezi ty méně náročné na prostor.

Na prostor ale nemusejí být náročné ani dveře typu křídlo. Některá křídla se totiž umějí otevírat dovnitř sprchového koutu. Můžete si pořídit také sprchový kout s dvoukřídlými dveřmi, do kterého pak máte pohodlnější vstup větším otvorem. U těchto dveří pochopitelně nejsou žádné kolejnice, a tak se mnohem snadněji udržují.